identyfikacja wizualna

Jakie są elementy identyfikacji wizualnej?

Pamiętaj, że identyfikacja wizualna to siła Twojej marki. Po prostu spójrz na wszystkich gigantów. Logo to potęga i rozpoznawalność Twojej firmy czy marki. Oto jak potężne jest logo.

Identyfikacja wizualna
Portfolio

Projekt logo

Genialny projekt logo to najbardziej wizualny sposób na odróżnienie Cię od innych organizacji i powinien wywoływać emocje przy każdym kontakcie. Logo może wydawać się naprawdę proste i minimalistyczne, ale tylko osoba zaangażowana w jego tworzenie wie, jak bardzo jest wyrafinowane. Wymaga planowania strategicznego, dopracowywania i poprawiania tam i z powrotem, a to zajmuje dużo czasu. Ale cały wysiłek byłby tego wart, gdy logo i Twoja marka zabłysną na półkach i wszędzie.

zobacz
nasze realizacje

Kolory logo

‍Patrząc na znaną na całym świecie markę, można zauważyć, że wszystkie używają spójnej i precyzyjnej kolorystyki. Czerwone i żółte są zawsze spokrewnione z McDonaldem, prawda? Ci wielcy faceci zawsze pozostają wierni swojej palecie kolorów w swoich obrazach, projektach graficznych i typografii. Pomaga wprowadzić nastrój całej marki i uczynić ją znacznie bardziej rozpoznawalną. Ten element brandingu raz zrobiony dobrze sprawi, że klienci natychmiast pomyślą o Twojej marce, gdy zobaczą określony kolor.

Portfolio

Pewne zestawienia kolorów decydują czy marka zaimponuje klientowi, czy nie.

Wśród innych elementów wizualnych brandingu wybór koloru dla Twojej marki jest znacznie mniej skomplikowany. Wybierz do 4-5 kolorów uzupełniających i zastosuj je do wszystkiego, co robisz, od reklam po projekty, a nawet najmniejszą wizytówkę. Te kolory nie powinny być przypadkowe, ale muszą odzwierciedlać cechy Twojej marki. Na przykład firma zajmująca się pielęgnacją skóry powinna wybrać jaśniejsze kolory, podczas gdy firma lub agencja może wybrać ciemniejsze odcienie. Wybór odpowiedniej palety kolorów przyniesie wyjątkowe korzyści, z których z przyjemnością skorzystasz:

Kolor wyróżni Twój biznes. 

Zawsze sprawdzaj rynek, aby zobaczyć, jakie kolory były używane przez konkurencję, i całkowicie ich unikaj. Nie chciałbyś być duplikatem kogokolwiek innego, prawda? Zastanów się, jak możesz wyróżnić swoją firmę bez używania podobnych tonów. Co więcej, bycie wyjątkowym oznacza, że ​​masz znacznie większe szanse na przyciągnięcie uwagi klientów.

Kolor identyfikuje Twoją firmę.

Kolory bardzo ściśle kojarzą się z każdą marką, mogą znacznie zwiększyć Twoją rozpoznawalność niż inne elementy. Niektórzy klienci mogą nie być w stanie wyobrazić sobie Twojego logo w swoich umysłach, ale niesamowicie dobrze pamiętają kolory.

Kolor w projektowaniu to psychologia i strategia biznesu:

Jeśli nie zauważyłeś, kolory mogą wpływać na nastrój i nastawienie ludzi do marek. Kolory marki mogą celowo wpływać na zachowanie i emocje klientów. Jednak każdy region i grupa odbiorców ma inną perspektywę i te same kolory. Musisz więc zrobić dokładny research zanim dostosujesz się do wszystkich rynków.

Typografia

Typografia decyduje głównie o klimacie witryny biznesowej, a małe firmy mogą zyskać więcej, jeśli mądrze z niej korzystają.

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z klientami za pomocą wizualnych elementów brandingu, wtedy typografia jest Twoim głosem. Tworząc kształt, styl i ton za pomocą tekstu, typografia może wywołać w umysłach klientów wiele różnych nastrojów i wrażeń.

Jedynym problemem jest zbyt duży wybór czcionek. Niektóre czcionki dają klasyczne wrażenie, podczas gdy inne wydają się super modne i przyciągające wzrok. Wybór czcionek pasujących do osobowości Twojej marki jest możliwy, ale wymaga trochę wysiłku.

Niezależnie od Twoich wyborów, z czcionkami i literówkami, powinieneś mieć pod ręką zestaw i używać go konsekwentnie w swoich projektach.

ZATRZYMAJ SIĘ!

Szanujemy cenny czas naszych klientów przy wycenie projektów, dlatego zapraszamy do skorzystania z formularza wycen projektów.

Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 24 godzin od wysłania zapytania.

Napisz do nas
Portfolio

Obrazowanie

Kolejnym elementem Twojej identyfikacji wizualnej są obrazy, które są świetne dla małych firm, które dążą do marketingu cyfrowego.

Jeden obrazek mówi więcej niż tysiąc słów. Może wywoływać emocje, zrozumienie i troskę o Twoją markę, o ile starannie i celowo wybierzesz. Spójrz na swój ton i nastrój, a także na swoją osobowość. Wszystkie Twoje zdjęcia i ilustracje muszą dokładnie pasować do tej energii. Chcesz pokazać, że Twoja marka jest czysta i zachwycająca, wtedy Twoje zdjęcia powinny to wyrażać.

Wybór i używanie właściwych obrazów może wydobyć kilka wspaniałych zalet, takich jak: 

Stań się bliski

Fotografia i obrazy to niektóre z elementów brandingu, które tworzą silną więź z Twoją marką. Reprezentuje Ciebie, Twoich pracowników i Twoją przestrzeń, aby klienci czuli się bardziej komfortowo, będąc w pobliżu i angażując się. Odnosi się do każdego aspektu Twojej firmy, którego możesz użyć, aby przyciągnąć klientów do siebie i naprawdę związać się z Tobą.

Liczy się pierwsze wrażenie

To świetna zabawa dla konsumentów, którzy wyrobili sobie pierwsze wrażenie o Tobie. Więc bez względu na to, czy publikujesz swoje zdjęcia na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, musi ona wyrażać tożsamość Twojej marki. Używanie wysokiej jakości, profesjonalnie wyglądających i czystych zdjęć to najlepszy sposób na zrobienie pozytywnego wrażenia. Jako klienci bardziej pokochalibyście markę ze stylem i estetycznymi zdjęciami, prawda?

Zaangażuj więcej klientów

W dynamicznie rozwijającej się fazie marketingu cyfrowego wizualne elementy brandingu są kluczowym sposobem komunikacji z konsumentami. Prawie 90% stron marek składa się ze zdjęć i filmów, a klienci to uwielbiają. Ponieważ coraz więcej platform skupiających się na krótkich filmach rozwija się, takich jak Tiktok, IG Reels czy ostatnio Youtube Shorts, wizualizacje są Twoim kluczem do przyciągnięcia uwagi użytkowników.

Portfolio

Układy

Prosty układ lub kompleks grafik sprawią, że Twoja witryna będzie najlepiej pasować do docelowych odbiorców.

Jeśli myślałeś, że masz wszystkie niezbędne elementy brandingu i to wystarczy, dobrze się zastanów. Logo, czcionki, obrazy, kolory to najważniejsze elementy wizualne brandingu, ale jeszcze nie do końca. Bardzo ważne jest również to, jak zaaranżujesz połączenie tych elementów. Muszą one łączyć się pod dobrym układem i strategią, aby całkowicie przekonać klientów i sprawić, że Twoja marka będzie rozpoznawalna. Bez presji, ale to układ decyduje o tym, czy to zrobisz, czy to zepsujesz.

Wartości emocjonalne

Zyskaj silniejszą więź z klientem, połączy go ponadto z Twoją firmą.

W miarę tworzenia coraz silniejszych więzi emocjonalnych z odbiorcami, będą Ci bardziej ufać. I już wiesz, co się stanie, gdy klienci Ci zaufają, dokonają zakupu od Twojej marki. Aby zbudować te wartości, musisz pomyśleć o tym, co chciałbyś pozostawić w umysłach ludzi, gdy zobaczą Twoje produkty lub natkną się na Twoje treści w mediach społecznościowych? Zastanów się, jak możesz wykonać to zadanie za pomocą słów, obrazów i filmów, a zyskasz znacznie więcej miłości i lojalności ze strony konsumentów.

Dlaczego są tak ważne dla brandingu?

‍Wizualne elementy brandingu nigdy nie mogłyby się obyć bez solidnych wytycznych. Te dwa czynniki muszą iść w parze, ale muszą być rozwijane indywidualnie. Poznałeś prawie każdy czynnik dobrej identyfikacji wizualnej, ale jak są one ważne dla ogólnego brandingu. A co najważniejsze, dlaczego jest to pozycja obowiązkowa dla każdej marki na każdym rynku?

Lepsza świadomość marki i rozpoznawalność marki

Bez względu na to, na jakim rynku jesteś lub co próbujesz sprzedać, ludzie zawsze najpierw patrzą na funkcje wizualne. Ludzki mózg będzie stale szukał obrazów, które pomogą mu znacznie szybciej przetwarzać informacje. Dlatego inwestowanie w wizualne elementy brandingu jest zawsze kluczowe. Kiedy próbujesz zbudować silną markę, elementy wizualne są najjaśniejszymi drzwiami prowadzącymi do świadomości i rozpoznawalności.

Jeśli zbliżymy się trochę do umysłów klientów, zobaczysz, że szanse, jakie ludzie pamiętają, są naprawdę nikłe. Jest to również to, co długo myślą o Twojej marce. Im więcej osób może Cię zapamiętać i rozpoznać, tym zdrowsza będzie Twoja marka. I na początku, nawet jeśli nie są Twoimi klientami, gdy Twoje logo zostanie im w pamięci, będzie bardziej prawdopodobne, że kupią od Ciebie przy następnym zakupie. A każda okazja do zwiększenia sprzedaży jest zawsze lepsza, miej to na uwadze.

Pomaga odbiorcom docelowym odnosić się do Twojej firmy

‍Jak wspomnieliśmy wcześniej, odbiorcy będą bardziej angażować się w marki, które uznali za powiązane. To tak jak z każdym ludzkim połączeniem, jeśli zsynchronizujesz się i możesz wibrować razem, to jest to dopasowanie! Każda marka ma swoje cechy, głosy i cechy, które mogą wywoływać emocje i opinie. Te elementy brandingu sprawiają, że firmy wydają się bardziej ludzkie i mogą zbliżyć się do umysłów konsumentów. I pozwól nam powiedzieć, że wizualizacja pomoże Ci połączyć się jeszcze zanim użytkownicy przeczytają Twoje historie lub kupią od Ciebie jakiekolwiek produkty. Zmaksymalizuj zasięg swoich odbiorców dzięki wizualnym elementom brandingu, to o wiele bardziej imponujące!

Daje charakterystyczne wrażenie Twoich produktów/usług

‍Zatrzymajmy się na chwilę z perspektywy właściciela firmy lub marketera. Bądź klientem i spójrz na swoją markę, czy masz do niej jakieś odczucia? W przypadku wizualnych elementów brandingu liczy się nie tylko to, jak to pokazujesz, ale to, jak ludzie o tym myślą i czują. Aby więc wyróżnić się spośród wielu konkurentów, powinieneś wyglądać inaczej, czuć się inaczej i oferować różnice. To właśnie robią Twoje wizualizacje, aby odróżnić się od innych i przekonać klientów, że bycie wyjątkowym oznacza również lepsze rozwiązywanie ich problemów.

Tworzy poczucie ciągłości biznesowej i spójności marki

‍Kiedy poruszasz się po tożsamości marki, ważne jest, aby pamiętać, że chociaż inne elementy Twojej firmy mogą ulec zmianie w czasie, nie oznacza to, że Twoje podstawowe elementy wizualne muszą to zrobić. Jedność i spójność między wszystkimi Twoimi produktami i kanałami komunikacji może zapewnić wzrost i duże obroty. Tymczasem zmiana może zmienić sytuację i pogorszyć sytuację. Ponieważ klienci tak dobrze znają Twoje wizualne elementy brandingu, próba zmiany może prowadzić do negatywnych reakcji.

Ale utrzymanie wszystkiego w spójności nie oznacza, że ​​eliminujemy wszystkie zmiany. Zawsze powinieneś rozumieć podstawowe elementy, które nie powinny zamieniać się z innymi, i utrzymywać je, aby utrzymać wysoki stopień znajomości w bezpiecznym punkcie.

Co więcej, niektórzy klienci mogą nawet przywiązać się emocjonalnie do wyglądu Twojej marki, ponieważ przypomina im to wspomnienia lub poczucie przynależności. Zdecydowanie sugerujemy, aby marki trzymały się swoich podstawowych elementów wizualnych i wartości, zamiast podejmować ryzykowny ruch.

Dlaczego identyfikacja wizualna jest taka ważna?

Każdy ma zestaw cech, które sprawiają, że zapadają w pamięć i są rozpoznawalne dla innych.

Posiadanie dobrze zdefiniowanej tożsamości jest ważne nie tylko dla ludzi w społeczeństwie, ale także dla marek i przedsiębiorstw. W końcu, jak możesz zostać rozpoznany bez obrazu?

Dobra identyfikacja wizualna powinna być traktowana jako priorytet w każdej strategii biznesowej. Gdy dobrze się rozwinie, proces zadziwiania i konwersji klientów staje się łatwiejszy.

Kiedy identyfikacja wizualna jest słaba lub słabo rozwinięta, rzeczywistość jest surowa.

Portfolio

Czym jest identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna to połączenie kilku  elementów graficznych i wizualnych, które razem tworzą atmosferę wokół firmy. Obejmuje jej wartości i poglądy na świat i społeczeństwo.

Aby marka była równie pozytywnie rozpoznawalna i odniosła sukces w swojej niszy,  konieczne jest jej zdefiniowanie i podkreślenie jej najlepszych cech, aby wyglądała wyjątkowo i ciekawie. W ten sposób  marka zostanie rozpoznana, gdy Klient coś kupuje lub podejmuje decyzję.

Zestaw aspektów składających się na tożsamość wizualną wykracza daleko poza wizytówkę, aby w estetycznie powierzchowny sposób przyciągnąć potencjalnych klientów: pomyśl o tym jako o „osobowości” firmy zsyntetyzowanej i wystawionej na świat.

Dlatego im lepsza i czytelniejsza strategia, tym więcej miejsca zajmuje marka w codziennym życiu konsumenta. Niektóre firmy tak dobrze rozwijają swoją  identyfikację wizualną, że są rozpoznawane tylko po kolorach!

Niektóre z elementów składających się na opracowanie identyfikacji wizualnej to:

  • logo – znak graficzny,
  • typografia,
  • paleta kolorów,
  • materiały promocyjne (np. ulotki, katalogi, plakaty, billboardy);
  • a ostatnio elementy mediów społecznościowych — takie jak zdjęcia postów, awatary,
  • zdjęcia na okładkę.
Portfolio

Dlaczego identyfikacja wizualna jest ważna dla Twojej marki?

Klienci mają opinię na temat Twojej firmy lub produktu na długo przed wejściem do Twojego biura lub sklepu, jeszcze zanim zaczną szukać informacji na jej temat w Internecie. Większość wrażenia uzyskuje się po prostu patrząc na swoją kampanię — a właściwie po prostu patrząc na nią.

To właśnie sprawia, że Twoja tożsamość wizualna jest tak ważną częścią ogólnego brandingu. Dzięki imponującej identyfikacji wizualnej od razu postawisz stopę w drzwiach. Powinna mieć na celu stworzenie emocjonalnego atrakcyjności, a nie tylko przekazywanie informacji o Twojej firmie.

Jak myśleć o swojej marce?

Pomyśl o swojej marce z perspektywy klienta. Nie chodzi o to, czym jest Twoja marka, ale o to, co myśli i czuje o niej Twój klient. Utalentowani twórcy marek wiedzą, że tożsamość wizualna Twojej marki jest najważniejszą częścią wywołania tej emocjonalnej reakcji. Wszystkie elementy marki muszą wynikać z wybranego od początku stylu wizualnego. Oczywiście zawsze jest czas na zmiany i tworzenie różnych indywidualnych kampanii dla różnych produktów i usług, ale Twoja ogólna tożsamość powinna mieć nadrzędny temat.

Jakie są cechy świetnej identyfikacji wizualnej?

Oczywiście nie ma żadnych zasad, które mogą mieć zastosowanie do wszystkich kampanii i wszystkich produktów, ale istnieje kilka podstawowych faktów, o których należy pamiętać, próbując rozpocząć nowy biznes i uczynić go naprawdę własnym.

Przede wszystkim — nie wchodź w to nieprzygotowany. Poznaj swój produkt, upewnij się, że rozumiesz, czym jest Twoja firma i co reprezentuje. Następnie zrób to samo ze swoją bazą klientów (tyle, ile możesz, na podstawie dostępnych badań). Teraz, kiedy już wiesz, co chcesz promować i komu — możesz stworzyć swoją markę wokół tych koncepcji.

Portfolio
Portfolio

Niech Twoja identyfikacja wizualna będzie wyjątkowa

Twoja firma konkuruje z niezliczonymi innymi firmami w Twojej branży. Ważne jest, aby się wyróżniać. Klient powinien być w stanie odróżnić Twoją markę od wszystkich innych, po prostu rzucając okiem. Pamiętaj, że takie podejście ma ciemną stronę — posuwanie się za daleko, czyniąc swoją tożsamość wizualną bardziej szorstką, niż może to kosztować wielu klientów. Nie wystarczy też być innym – ważne jest też, jaka jest ta różnica. Zidentyfikuj, co sprawia, że ​​Twoje usługi lub produkty są wyjątkowe i znajdź sposób na wizualne przedstawienie tego.

Bądź konsekwentny

Twoja kampania reklamowa powinna obejmować zarówno media internetowe, jak i tradycyjne. Powinna też trafić do produktów promocyjnych i do samego biura. Również od czasu do czasu będziesz musiał trochę namieszać — stworzyć kampanię sezonową, oferty specjalne i tym podobne. Twoja identyfikacja wizualna powinna pozostać spójna bez względu na to, w jakich mediach pracujesz i jaką tworzysz specjalną ofertę. Klient musi mieć pewność, że Twoja firma stoi za kampanią, nawet gdy się ona zmieni. Daje to poczucie profesjonalizmu i pewności siebie.

Upewnij się, że Twoja tożsamość wizualna nie może zostać błędnie zinterpretowana

Twoja marka będzie pod dużą kontrolą każdego, kto się z nią zetknie. Dodaj do tego potęgę Internetu, która pozwala nadmiernie analizować i wysadzać rzeczy nieproporcjonalnie, a możesz wpaść w kłopoty. Po prostu spójrz na swoje logo tak, jak patrzyłby na nie 12-latek w szkole. Jeśli jakaś część może wydawać się nieodpowiednia, ktoś ją znajdzie. Jest to szczególnie ważne w kampaniach globalnych, ponieważ w różnych kulturach obowiązują różne standardy.

Tworzenie identyfikacji wizualnej Twojej marki to długie i trudne zadanie. Potraktuj to poważnie, a nagroda przyjdzie.

5/5 - (1 vote)