Jakie informacje należy umieścić na wizytówce firmowej

Czy wiesz, jakie informacje należy należy umieścić na wizytówce firmowej? Dobra wizytówka jest przedłużeniem Twojej marki. Przekazuje właściwe informacje o tym, kim jesteś i czym się zajmujesz, w sposób zapadający w pamięć, mocny i znaczący.

Jakie informacje należy umieścić na wizytówce firmowej

Dobra wizytówka to nie tylko narzędzie do przekazania informacji potencjalnym klientom. Jest to okazja do nawiązania osobistej relacji z potencjalnym klientem. Z tego powodu dobre wizytówki nigdy nie zostaną zastąpione przez żadne z cyfrowych narzędzi sieciowych, które mamy do dyspozycji. Narzędziom cyfrowym brakuje czynnika ludzkiego w tym równaniu.

Zacznij od wysokiej jakości szablonu wizytówki lub niestandardowego projektu, który da Ci odpowiednie podstawy do budowania. Mając w ręku dobry projekt, musisz go następnie dostosować – dodając do wizytówki kluczowe szczegóły.

Oto osiem wskazówek dotyczących wizytówek, których możesz użyć, aby przekształcić swoje wizytówki ze skrawka papieru, który ludzie wyrzucają do kosza zaraz po powrocie do domu, w potężny środek łączący, który przyciąga potencjalnych klientów do Twojej firmy jak igły do magnesu.

Logo i slogan

Pamiętaj, że wizytówka jest przedłużeniem Twojej marki. Pierwszą rzeczą, którą należy umieścić na wizytówce, jest logo i hasło reklamowe. To one przekazują posiadaczowi wizytówki tożsamość Twojej firmy.

Upewnij się, że Twoja marka jest natychmiast rozpoznawalna. Zrób to za pomocą kreatywnego wykorzystania kształtów, kolorów i słów. Każdy z tych elementów stanowi serce Twojej marki. Celem jest zapewnienie, abyś był kojarzony (i zapamiętany) ze swoją marką.

Logo i slogan na wizytówce
Logo i slogan na wizytówce

Imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

Wydaje się oczywiste, prawda? Ale wiele osób myli się w tej kwestii. Najpierw imię. Jeśli masz na imię David, ale posługujesz się pseudonimem Dave, na wizytówce umieść to drugie imię, a nie pierwsze. Wizytówka nie jest przeznaczona do podawania informacji genealogicznych.

Ma ona raczej za zadanie przedstawić Cię ludziom, którzy mogą chcieć z Tobą porozmawiać. Przedstaw się tak, jak chcesz, aby do Ciebie mówiono, aby uniknąć później niezręcznych ponownych przedstawień.

A co z Twoją nazwą stanowiska? Jako freelancer, przedsiębiorca lub właściciel małej firmy nosisz w swoim biznesie wiele kapeluszy. Którą z nich odnotowujesz na swoich wizytówkach? Użyj tej, która opisuje Twoją główną funkcję lub podstawową rolę w biznesie.

Otrzymałem wiele wizytówek, na których nie było napisane, czym właściwie zajmuje się osoba wręczająca mi wizytówkę. Zamiast tego obok nazwiska widnieje napis CEO, Founder lub President. Może się wydawać, że to brzmi fantazyjnie, ale w rzeczywistości nie jest to pomocne.

Kiedy wracam do domu, nie wiem, czym zajmuje się ta osoba ani dlaczego powinienem do niej zadzwonić. Na przykład kartka od Johna, założyciela firmy Video Masters, niewiele mi mówi. „Czy John był kamerzystą? Montażystą wideo? Scenarzystą? Och, zapomniałem.” Śmieci!

Jeśli masz na wizytówce referencje dotyczące stanowiska, wymień je po tytule.

Imię i Nazwisko oraz stanowisko na wizytówce firmowej
Imię i Nazwisko oraz stanowisko na wizytówce firmowej

Dane kontaktowe

Informacje kontaktowe to najważniejszy element wizytówki. Jeśli chcesz, aby ludzie się z Tobą kontaktowali, musisz im powiedzieć, jak to zrobić. Ale które z Twoich danych kontaktowych powinieneś zamieścić? Kluczową ideą, o której należy pamiętać, jest „bezpośredniość”.

Wizytówki tworzą osobistą więź między Tobą a potencjalnymi klientami. Nie zrywaj tej więzi, odsyłając dzwoniących przez menu telefoniczne lub piszących do wspólnej skrzynki e-mailowej.

Z drugiej strony, nie chcesz, aby były one zbyt osobiste. Podaj numer domu, a twój pięciolatek może odebrać telefon. Unikaj także używania osobistych adresów e-mail. Trzymaj się swoich służbowych kont i linii telefonicznych. Dzięki temu Twoje wizytówki będą wyglądały profesjonalnie, a Ty zachowasz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Czy powinieneś podać fizyczny adres? Tylko wtedy, gdy fizyczna lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia działalności. Jeśli na przykład jesteś fotografem, powinieneś umieścić na wizytówce przynajmniej nazwę swojego kraju. Dzięki temu potencjalni klienci będą wiedzieli, gdzie możesz pracować.

Ale jeśli jesteś copywriterem, który pracuje zdalnie, nie ma sensu podawać adresu. Jest on nieistotny i zajmuje cenne miejsce.

Dane kontaktowe na wizytówce
Dane kontaktowe na wizytówce

Twoja strona www, ale nie strona główna

Jaki jest cel umieszczania adresu strony internetowej na wizytówkach? Nie tylko po to, by pokazać ludziom, że się ją ma. W dzisiejszych czasach jest to niemal oczywiste. Pamiętaj, że celem wizytówek jest zainspirowanie ludzi do nawiązania z Tobą relacji biznesowych. Chcesz, aby potencjalni klienci byli pod takim wrażeniem, że od razu będą chcieli odwiedzić Twoją stronę internetową. Dlaczego więc nie odesłać ich na stronę, która ma służyć temu celowi?

Stwórz stronę z wiadomością powitalną lub nagraj krótki film wprowadzający, aby ludzie mogli Cię lepiej poznać. Umieść na niej specjalną ofertę dla użytkowników lub mały bonus, który mogą pobrać w podziękowaniu za nawiązanie kontaktu z Tobą. Krótko mówiąc, zbuduj stronę, która pogłębi więź, jaką już nawiązałeś z daną osobą osobiście.

Adres URL do Twojej strony powinien być bardzo krótki i łatwy do wpisania. Nikt nie będzie wpisywał w domu trzywierszowego adresu internetowego. Postaraj się, aby był prosty i intrygujący, a będziesz miał większe szanse na zwabienie ludzi. Osobiście, byłbym bardziej zainteresowany linkiem do „domena.pl/wizytowki” niż nijakim linkiem do „domena.pl/?1234wizytowki”.

Ostatnia wskazówka: zapakuj swój adres URL w kod QR. W ostatnich miesiącach nastąpił ich powrót i są one idealne na wizytówki. Aplikacje na smartfony potrafią odczytać te kody i uruchomić Twoją stronę internetową. Nie trzeba wpisywać tekstu! Pomaga to przyciągnąć natychmiastowe wizyty na Twojej stronie. Im szybciej potencjalni klienci Cię odwiedzą, tym większe prawdopodobieństwo, że nawiążesz trwałe kontakty.

Strona internetowa na wizytówce

Umiejętności i specjalizacje

Znają Twoje imię i nazwisko, znają Twój tytuł. Mają twoją stronę internetową. Ale czy na pierwszy rzut oka wiedzą, czym się zajmujesz? Jeśli chcesz nawiązać relacje biznesowe, potencjalni klienci muszą wiedzieć, co dokładnie możesz dla nich zrobić.

Wiele dziedzin ma swoje specjalizacje. Od fotografii po medycynę, od kodowania po pisanie – wszyscy mamy specyficzne umiejętności. Spróbuj wymienić je w kilku słowach na kartce. Zmień „fotograf” na „fotograf ślubny”, a ludzie poznają Twoją specjalizację. Ogólne tytuły mogą być mylące. W końcu jest duża różnica między powieściopisarzami a pisarzami technicznymi.

Potrzebujesz trochę inspiracji? Tutaj właśnie błyszczą szablony wizytówek premium z Envato Elements. Znajdziesz tu projekty dla niezliczonej ilości zawodów i branż. Szablony te są dostosowane do potrzeb, aby pomóc Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Profile w mediach społecznościowych

Kanały mediów społecznościowych stały się nieodzowną częścią zarówno tradycyjnego, jak i wirtualnego biznesu. Jeśli nie ma Cię w mediach społecznościowych, nie istniejesz w oczach swoich klientów.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś wymienić na swojej wizytówce każde konto w mediach społecznościowych, które posiadasz. Chcesz dać potencjalnym klientom szansę na nawiązanie kontaktu z Tobą, a nie przytłaczać ich swoją obecnością. Postępuj strategicznie i wymieniaj tylko te kanały, na których potencjalni klienci mogą zapoznać się z Twoją pracą.

Zachowaj również profesjonalny charakter swoich wpisów w mediach społecznościowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie musisz umieszczać na swojej wizytówce osobistej strony na Facebooku. Jeśli konto nie jest częścią Twojej marki lub pracy, nie powinno się go umieszczać na wizytówkach.

Powyższy szablon osobistej wizytówki jest dostępny w serwisie Envato Elements. Możesz łatwo ograniczyć liczbę kanałów społecznościowych na tej wizytówce. Dostosuj ją tak, aby promowała tylko te kanały, na których jesteś najbardziej aktywny.

Na przykład, jeśli jesteś fotografem z aktywnym kontem na Instagramie, umieść je na liście. Jeśli jesteś grafikiem z dużą ilością treści na Behance, odeślij tam ludzi. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy z silną obecnością i śledzeniem na Medium, promuj to. Wymień swoje najmocniejsze profile, a nie wszystkie profile społecznościowe.

Social media na wizytówce

Biała przestrzeń

Tak, biała przestrzeń jest tak ważna, że doczekała się swojej własnej końcówki na tej liście. Widziałeś kiedyś wizytówkę, która była całkowicie przepełniona informacjami? Celem wizytówki nie jest przytłoczenie potencjalnych klientów, ale zaproszenie ich do nawiązania kontaktu z Tobą. A bałagan nikogo nie zaprasza.

Oczywiście, projektując wizytówkę, pracujesz w ograniczonej przestrzeni. Aby uniknąć bałaganu, należy umieścić na niej tylko najważniejsze informacje. Należy pamiętać, że wizytówki mają dwie strony. Nie bój się używać tylnej strony. W ten sposób podwoisz dostępną powierzchnię.

Biała przestrzeń nie musi być oczywiście kolorem „białym”. Oznacza to po prostu pustą przestrzeń na wizytówce, w której informacje mogą oddychać. Upewnij się, że poszczególne elementy wyróżniają się. Oszczędzaj miejsce, podejmując takie kroki, jak:

  • usuwanie zbędnych tytułów
  • zastępowanie tekstu ikonami
  • wybór minimalistycznych układów szablonów

Sprawdź te minimalistyczne projekty wizytówek, które zawierają wszystkie potrzebne informacje, bez zbędnego bałaganu.

Kreatywność

Ta ostatnia wskazówka to ostateczny środek i Święty Graal jeżeli chodzi o projektowanie wizytówek Wszystkie powyższe wskazówki zaliczają się do kategorii praktycznych porad zapewniających najlepsze rezultaty. Jednak nawet jeśli zastosujesz się do nich, ale stworzysz nudną wizytówkę, nikt się z Tobą nie skontaktuje w najbliższym czasie, bez względu na to, ile wizytówek rozdasz.

Musisz wykazać się kreatywnością, prezentując swoją wizytówkę w sposób, który wyraża Ciebie!

Pokaż ludziom, czym się zajmujesz, zamiast mówić im o tym za pomocą nazwy stanowiska. Jeśli działasz w branży muzycznej, możesz wykorzystać wizytówkę zaprojektowaną na wzór cyfrowego gramofonu. To buduje zabawne połączenie wizualne i pomaga ludziom zapamiętać Ciebie.

Jeśli jesteś fotografem, możesz wybrać nowoczesny projekt wizytówki z aparatem lub klasyczny, kreatywny układ. Sztuką jest znalezienie wzorów, które najlepiej wyrażą Twoją markę. Wizytówka ogólnego przeznaczenia, taka jak ta powyżej, będzie odpowiednia.

Rozśmieszaj ludzi. Zaintryguj ich. Pozwól im wypełnić puste pola. Bądź kreatywny. A jeśli nie masz pomysłu na własną wizytówkę, nie martw się. Zawsze możesz skorzystać z usług projektanta wizytówek, który pomoże Ci stworzyć coś wyjątkowego i niestandardowego. Znajdź osobę, której wcześniejsze projekty Ci się podobały i skontaktuj się z nią, aby uzyskać świeże spojrzenie na Twoją firmę i branżę.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, i w imię wszystkiego, co dobre w biznesie, nie bądź nijaki! Daj ludziom powód do kontaktu z Tobą – nawet po to, by powiedzieć: „Tak bardzo spodobały mi się Twoje wizytówki, że musiałem do Ciebie zadzwonić!”. Od tego momentu zawsze możesz pogłębić kontakt.

Jakie informacje należy umieścić na wizytówce firmowej
Jakie informacje należy umieścić na wizytówce firmowej
5/5 - (53 votes)