Jak zaprojektować wizytówkę

Te wielofunkcyjne narzędzia biznesowe spełniają wiele podstawowych potrzeb profesjonalistów. Jednak jak zaprojektować wizytówkę, aby spełniała swoje najważniejsze założenia: reklama, rozpoznawalność marki, wezwanie do działania i oczywiście informacje kontaktowe. Prawidłowo zaprojektowane wizytówki mogą pozostawić niezatarte wrażenie i stworzyć klientów na całe życie przed przechodzącymi nieznajomymi.

Jak zaprojektować wizytówkę

Jak zaprojektować wizytówkę – FAQ

Jakie są korzyści z posiadania dobrze zaprojektowanej wizytówki?

Wizytówki pomagają budować profesjonalny wizerunek firmy. Dobrze zaprojektowana wizytówka może pomóc wydobyć profesjonalny wizerunek firmy, który jest kluczowy dla budowania lojalności klientów i wiarygodności wśród potencjalnych partnerów biznesowych.

Jak możesz upewnić się, że Twoja wizytówka pozostawia niezatarte wrażenie?

1. Zadbaj o to, by była czytelna i łatwa do odczytania. Jeśli Twoja wizytówka jest zbyt ciemna lub ma mały font, trudno będzie ją odczytać. Pamiętaj też, że wizytówki często są przechowywane w portfelach, dlatego lepiej unikać małych wizytówek.
2. Staraj się, aby Twoja wizytówka była jak najbardziej oryginalna. Jeśli masz ciekawy pomysł na wizytówkę, który odróżnia ją od innych, na pewno zostanie ona zauważona.
3. Nie zapomnij o podaniu swoich danych kontaktowych.

Jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem projektowania wizytówki?

Wizytówki są jednym z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej firmy. Powinny one być projektowane w taki sposób, aby odzwierciedlały charakter i cel firmy. Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
-Kolorystyka: Wizytówki powinny być kolorystycznie spójne z innymi elementami identyfikacji wizualnej firmy, takimi jak logo, papier firmowy i strona internetowa.
-Rozmiar: Wizytówki powinny być wygodne w noszeniu i przechowywaniu, a jednocześnie wystarczająco duże, aby zawierały wszystkie niezbędne informace.

Jakie są różne opcje kształtów wizytówek?

Różne opcje kształtów wizytówek są nieograniczone. Można je zaprojektować w dowolnym kształcie, który pasuje do Twojej firmy. Najbardziej popularne kształty wizytówek to kwadraty, prostokąty i koła. Możesz także znaleźć wizytówki w kształcie serca, gwiazdy, diamentu lub innego kształtu.

Jakie są różne opcje rozmiarów wizytówek?

Rozmiar wizytówki może wahać się od 3,5 x 2 cali do 4 x 6 cali. Wizytówki mogą mieć także różne grubości, od standardowych 14-16 punktów do grubszych, premium 18-24 punktów.

W jaki sposób możesz wykorzystać swoją wizytówkę, aby skutecznie promować swoją markę?

Wizytówki stanowią świetny sposób na promowanie marki. Możesz je umieścić w swoim portfelu lub notesie, a także wysyłać je do klientów, aby przybliżyć im Twoją markę. Wizytówki są także świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów biznesowych. Możesz je rozdawać na spotkaniach i konferencjach, a także umieszczać je w swoim biurze, aby klienci mogli się z nimi zapoznać.

Jakie są różne sposoby wykorzystania grafiki na swojej wizytówce?

Wizytówki mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów, takich jak papier, plastik lub metal. Mogą też mieć różne kształty i rozmiary. Grafika może być wykorzystana do wydrukowania tekstu, logo lub innych elementów na wizytówce.

Wizytówka to mała, drukowana, papierowa karta wielkości karty kredytowej, która zawiera dane Twojej firmy, takie jak imię i nazwisko, dane kontaktowe i logo marki. Projekt Twojej wizytówki jest istotną częścią Twojego brandingu i powinien działać jako wizualne rozszerzenie projektu Twojej marki.

W tym przewodniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o projektowaniu wizytówek, abyś mógł dokładnie powiedzieć swojemu projektantowi, czego chcesz. Wizytówki powinny być przede wszystkim osobiste, więc ten przewodnik wyjaśnia, jakie masz opcje dla swojej karty, która najbardziej odzwierciedla… Ciebie.

Ale zanim przejdziemy do 8 kroków projektowania wizytówek, porozmawiajmy trochę o tym, czego będziesz potrzebować, zanim zaczniesz.

Zanim zaczniesz…

Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym freelancerem, założycielem nowego startupu, czy częścią istniejącego przedsiębiorstwa, musisz sfinalizować dwa kluczowe elementy projektu, zanim zaczniesz myśleć o wizytówkach:

 • Gotowe logo
 • Kolorystyka marki

Logo i schematy kolorów to dwa najważniejsze wybory wizualne dla brandingu. Te elementy nie tylko odegrają dużą rolę w tworzeniu Twojej wizytówki, ale także pomogą wpłynąć na inne obszary, takie jak układ i tożsamość.

Nie mamy tu czasu na sprawiedliwe potraktowanie tych tematów, ale odnieś się do naszych poprzednich poradników:

Poznaj siebie

Jest jeszcze jedno ważne działanie, które sprawia, że ​​reszta procesu projektowania wizytówek przebiega sprawniej. Musisz wiedzieć, co chcesz przekazać. Jaką marką jesteś jako osoba fizyczna lub firma Co chcesz, aby Twoja wizytówka mówiła nie tylko słowami, ale także projektem?

Jest to również temat warty osobnej dyskusji, więc jeśli chcesz zagłębić się głębiej, należy je sobie zadać, aby określić tożsamość marki . Poświęcenie kilku minut na refleksję na temat marki osobistej pomoże w rozwiązaniu kilku pytań dotyczących projektowania wizytówek, szczególnie jeśli chodzi o eksponowanie swojej osobowości.

Jak zaprojektować wizytówkę w 8 krokach

Gdy masz już logo, schemat kolorów marki i dobry pomysł na to, co ma o Tobie mówić Twoja karta, możesz zacząć. Wystarczy wykonać 8 poniższych kroków, aby określić, który projekt wizytówki będzie dla Ciebie najlepszy.

1. Wybierz swój kształt

Jeśli już zdecydowałeś się na tradycyjną prostokątną wizytówkę, możesz przejść od razu do drugiego kroku. Jeśli jednak chcesz poznać wszystkie opcje, nawet nieszablonowe strategie, czytaj dalej.

Ponieważ techniki drukowania stają się coraz bardziej zaawansowane i przystępne cenowo, profesjonaliści mają więcej miejsca na odkrywanie alternatywnych kształtów. Technika druku sztancowania pozwala wyciąć dowolny kształt i nadal drukować w dużych ilościach.

Na konserwatywnym końcu spektrum można po prostu wybrać standardowe rozwiązanie czyli wizytówka z zaokrąglonymi rogami, aby uzyskać bardziej przyjazną wizytówkę.

Ale jeśli naprawdę chcesz być zabawny lub wyróżniać się, możesz użyć praktycznie dowolnego kształtu: zwierzęcych maskotek, konturów sprzedawanych produktów lub kształtu, który jest całkowicie oryginalny.

Możesz nawet zbudować cały motyw swojej wizytówki wokół sprytnego cięcia. Projekt wizytówki może wykorzystywać kształt, aby naprawdę podkreślić wizerunek pracownika, nadając mu bardziej osobisty, a tym samym przystępny wygląd.

To, czy użyć kreatywnych kształtów, czy nie, zależy od obrazu, który chcesz przekazać. Specjalne kształty sprawiają, że wydajesz się bardziej zabawny i pomagasz zrobić wrażenie, ale może mieć negatywny wpływ na bardziej formalne branże. Warto również pamiętać o logistyce, na przykład o tym, jak karta mieści się w portfelu.

2. Wybierz swój rozmiar

Twoja następna decyzja to rozmiar karty. Zależy to głównie od standardu kraju, więc to dobry początek. Nawet jeśli planujesz się wyróżniać, musisz wiedzieć, co robią wszyscy inni, aby temu przeciwdziałać.

 • Standard północnoamerykański: 88,9 × 50,8 mm 3,5 × 2 cale
 • Norma europejska: 3,346 × 2,165 cala (85 × 55 mm)
 • Oceania Standard: 3,54 × 2,165 cala (90 × 55 mm)

Bez względu na rozmiar, podczas projektowania zawsze należy wziąć pod uwagę trzy czynniki:

 • Obszar spadu : najbardziej zewnętrzna część karty, która prawdopodobnie zostanie usunięta.
 • Linia przycinania : linia docelowa do cięcia kart.
 • Linia bezpieczeństwa : wszystko, co znajduje się poza tą linią, podlega błędom cięcia. Nie pozwól, aby istotne elementy, takie jak tekst lub logo, wypadły poza tę linię.

Chociaż te obszary różnią się w zależności od rozmiaru i drukarki, bezpiecznym zakładem jest ustawienie linii przycinania na 0,125 cala (3 mm) od krawędzi. Stamtąd ustaw linię bezpieczeństwa na 0,125 cala (3 mm) od linii przycięcia. To łącznie 0,250 cala (6 mm) od krawędzi obszaru spadu do wnętrza obszaru bezpieczeństwa.

3. Dodaj swoje logo i inne grafiki

Teraz zaczynamy kreślić wizualne elementy projektu Twojej wizytówki, przede wszystkim logo. Twoje logo powinno zająć centralne miejsce na Twojej wizytówce, chociaż czasami przydatne mogą być również inne ozdobniki i drugorzędne grafiki.

Nie zapominaj, że masz do dyspozycji dwie strony. Jedną ze strategii jest poświęcenie jednej strony wizytówki wyłącznie na logo, podczas gdy druga strona prezentuje dane kontaktowe osoby. Jednak dobrze jest mieć logo po obu stronach, więc często zobaczysz mniejsze, niewidoczne logo z boku z informacjami kontaktowymi.

Jest to jednak tylko jedna z wielu strategii, więc możesz eksperymentować z umieszczaniem logo, dopóki nie znajdziesz takiego, które odpowiada Twoim upodobaniom.

Choć minimalizm jest popularnym wyborem na wizytówki, jeśli ta pusta przestrzeń Ci nie odpowiada, możesz ją wypełnić dodatkową grafiką. W branży ślubnej marka Papierowy Król chce maksymalnie wykorzystać swój uroczy motyw używając wyblakłego tła, aby uniknąć bałaganu (zwróć też uwagę na użycie miękkiego granatowego oraz złotego). Nawet jeśli Twoje logo jest proste lub zawiera tylko tekst, wszelkie powiązane obrazy służą tym samym celom.

Dodatkowa grafika może dobrze prezentować tożsamość marki. Nie mówiąc tego wprost, możesz przekazać osobowość swoją lub swojej marki za pomocą wizualizacji, w tym kolorów. Na przykład, jeśli chcesz wyglądać swobodnie lub przystępnie, wystarczy urocza kreska i jasne kolory.

Innym coraz bardziej popularnym trendem jest wzbudzanie zainteresowania i ciekawości poprzez pozostawienie małej tajemnicy. Zazwyczaj marki umieszczają bezsłowną grafikę z adresem URL po jednej stronie, a następnie wszystkimi niezbędnymi wyjaśnieniami (w tym nazwą marki i nazwiskiem pracownika) po drugiej.

4. Dodaj niezbędny tekst

To, co faktycznie mówi Twoja wizytówka, zależy od Ciebie. Freelancerzy pracujący z domu mogą nie potrzebować adresu pocztowego, podczas gdy zawody, które konsultują się osobiście, wymagają tego. A może jest to strategiczny wybór, na przykład zwrócenie uwagi na imponujące obserwowanie w mediach społecznościowych. Chodzi o to, że różni ludzie czerpią korzyści z różnych tekstów na swoich wizytówkach.

Następnym krokiem jest więc decyzja, co umieścić na swojej wizytówce. Poniżej znajduje się lista niektórych typowych opcji, dzięki czemu możesz zdecydować, które uwzględnić, a które wykluczyć.

 • Imię – dane. Każda karta potrzebuje nazwy.
 • Nazwa firmy – Inna podana, z wyjątkiem marek osobistych, w którym to przypadku Twoja nazwa jest nazwą Twojej firmy.
 • Stanowisko – w przypadku kart tradycyjnych podaj tytuł zawodowy. Pomaga to również przypomnieć posiadaczowi, kim jesteś, co robisz, a nawet jak się poznałeś.
 • Numer telefonu – nawet jeśli telefon nie jest twoją preferowaną metodą komunikacji, jest to dla niektórych osób.
 • E- mail – zszywka wizytówki; e-mail to nowa norma w komunikacji biznesowej, która nie jest pilna , częściowo dlatego, że umożliwia wysyłanie dokumentów jako załączników.
 • Adres URL witryny – uwzględnienie adresu URL witryny to nieagresywne zaproszenie do wizyt.
 • Media społecznościowe – Jeśli media społecznościowe są odpowiednie dla Twojej dziedziny lub po prostu chcesz pokazać trochę swojej osobowości, dołącz linki do mediów społecznościowych.
 • Adres – niezbędny do przyciągnięcia klientów do biura lub lokalizacji sklepu.
 • Kod QR – Chociaż nie jest tak popularny jak przed laty, kod QR jest nadal realnym skrótem do przesyłania dowolnych danych. Przeczytaj o wszystkich zaletach korzystania z kodu QR tutaj.
 • Slogan – Całkowicie opcjonalny, slogan pomaga w identyfikacji marki i dodaje trochę osobowości.

Pamiętaj, że wizytówki to nie tylko przekazywanie informacji, ale także ich przechowywanie. Ludzie mogą już znać Twój numer, adres lub adres URL, ale trzymaj kartę pod ręką na wypadek, gdyby ją zapomnieli.

5. Wybierz swoją typografię

Gdy już wiesz, co chcesz powiedzieć, możesz wybrać, jak to wygląda. Chociaż typografia jest zawsze ważna, jest szczególnie ważna w przypadku wizytówek, ponieważ tekst musi być całkowicie czytelny i mieć tylko niewielką przestrzeń do pracy.

Podzielmy typografię na trzy główne kategorie:

Rozmiar. Aby zachować czytelność, cały tekst powinien mieć co najmniej 8 pkt. Jednak chcesz, aby najważniejsze elementy (takie jak imię i nazwisko) się wyróżniały, więc możesz zmieniać rozmiary tekstu. Weź również pod uwagę puste miejsce – nie chcesz zaśmiecać wizytówki, więc pozostaw tekst na tyle mały, aby wokół każdego elementu było dużo miejsca na wytchnienie.

Czcionka. Rozmawialiśmy już obszernie o czcionkach i ich wpływie na tożsamość marki. Pamiętaj tylko, aby wybrać czcionkę, która reprezentuje osobowość, do której dążysz. Czysta i nowoczesna czcionka bezszeryfowa, indywidualistyczne i eleganckie pismo czy klasyczna i ponadczasowa czcionka szeryfowa? Poniżej znajduje się kilka przykładów tego, co wnoszą do tabeli różne style czcionek.

Kolor. Tutaj przydaje się istniejący wcześniej schemat kolorów marki. Pozostając przy marce, wybierz kolory tekstu, które pasują do koloru tła Twojej karty, który powinien być również kolorem marki. Podobne kolory mogą ładnie wyglądać razem, ale mogą być trudne do odczytania, więc poeksperymentuj z kontrastami, aby uzyskać czytelność.

Złotą zasadą typografii jest przedkładanie czytelności nad wszystko inne. Nie ma znaczenia, jak artystyczna jest twoja czcionka, jeśli nikt nie może przeczytać, co mówi.

6. Rozważ specjalne wykończenia

Teraz, gdy zbliżasz się do ostatniego etapu, nadszedł czas, aby zacząć rozważać wydruk – zwłaszcza pod kątem ich możliwości. Niektóre drukarki oferują specjalne wykończenia, które mogą w znacznym stopniu wywrzeć trwałe wrażenie. Sprawdź, czy któryś z tych „efektów specjalnych” może przynieść korzyści Twojej strategii projektowania wizytówek.

Tłoczenie. Ta technika tworzy trójwymiarowe reliefy, dzięki czemu niektóre obszary „wyskakują”. Podobnie jak punktowa powłoka UV, możesz jej użyć do zwrócenia uwagi na określone aspekty swojej karty, a nawet słowa.

Tłoczenie liter. Zamiast podnosić papier, druk typograficzny popycha papier w dół podczas nanoszenia na niego atramentu. Rezultatem jest coś w rodzaju grawerunku, zwykle przy użyciu specjalnego atramentu, aby przyciągnąć dalszą uwagę. Szczególnie przydatne w przypadku liter, nadając Twoim słowom zwiększoną grawitację.

Tłoczenie folią. Jeśli chcesz czegoś błyszczącego i odblaskowego, takiego jak folia aluminiowa, możesz zastosować tłoczenie folią do obrazów lub nawet tylko części obrazów. Działa to również w przypadku akcentowania tekstu, jeśli wybrałeś wystarczająco pogrubiony krój pisma.

Powłoka punktowa UV. Wiele kart ma gładki lakier, aby uzyskać błyszczącą i gładką teksturę. Powłoka punktowa UV jest taka sama, z wyjątkiem nakładania tylko na niektóre obszary. Oznacza to, że możesz zastosować połysk tylko na swoim logo, określonej grafice, a nawet na słowie lub frazie. Użyj go, gdy chcesz zaakcentować pewne obszary na innych, ale pamiętaj, jak wpływa na ogólną kompozycję, gdy tylko część jest błyszcząca.

7. Wybierz grafika

Jeśli naprawdę chcesz mieć znakomitą wizytówkę, dobrym pomysłem jest znalezienie profesjonalnego grafika komputerowego, który stworzy dla Ciebie idealną wizytówkę. Możesz poszukać lokalnego niezależnego grafika lub skorzystać z usług profesjonalnego projektanta o odpowiednim stylu i doświadczeniu. Sprawdź portfolio, aby sprawdzić, czy studio graficzne pasuje do Twojej marki.

Po znalezieniu odpowiedniej osoby spróbuj jasno przekazać, czym jest Twoja firma oraz jakiego stylu i klimatu szukasz, aby Twój projektant mógł przekształcić Twoją wizję w rzeczywistość.

8. Sfinalizuj swój projekt

Mając wszystkie elementy na swoim miejscu i dokładną prognozę ostatecznego wyboru kolorów i specjalnych wykończeń, możesz ponownie ocenić swój projekt, aby upewnić się, że wszystko działa.

Najpierw zbadaj przepływ wzrokowy: jak porusza się twoje oko, gdy patrzysz na kartę. Co zauważasz jako pierwsze? Ostatni? Dobry przepływ wizualny powinien zaczynać się od logo, potem nazwy, a następnie informacji drugorzędnych, kończąc na wszelkich drugorzędnych obrazach, jeśli się tam znajdują. Zawsze możesz zmienić i zoptymalizować przepływy wizualne, zmieniając rozmiar i lokalizację elementu.

Chcesz także usunąć jak najwięcej bałaganu. Czy wszystkie informacje są potrzebne? Im mniej pozostałych elementów, tym większy wpływ każdy z nich.

Sprawdź dokładnie, czy nie wpadłeś w żadne typowe pułapki. Czy tekst jest czytelny? Czy kolory się zderzają? Czy jakieś elementy są zbyt blisko krawędzi?

Nie zapomnij, aby Twój projektant wysłał Ci gotowy produkt w postaci pliku wektorowego i wektorowego pliku PDF. Chcesz używać obrazów wektorowych na wypadek konieczności zmiany rozmiaru, a pliki PDF można odczytać praktycznie na każdej drukarce.

Zaawansowane techniki

Te osiem kroków to wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć w pełni funkcjonalną wizytówkę, ale jeśli chcesz pójść o krok dalej, rozważ te bardziej zaawansowane wskazówki:

Wyróżnij się sprytnym pomysłem. Jeśli Twoja branża pozwala na pewne kaprysy, możesz zastosować bardziej eksperymentalne strategie separacji.

Może to być coś tematycznego, jak karty Saleular na iPhone’a, lub coś bardziej złożonego. Na przykład:

 • atramenty zapachowe
 • duplex i triplexing (podwojenie lub potrojenie szerokości karty w celu jej pogrubienia)
 • przy użyciu alternatywnych materiałów (metal, plastik, guma itp.)
 • składane karty
 • przezroczyste karty

Ten ostatni trend obserwujemy ostatnio bardzo często i nie bez powodu. Z przezroczystą kartą można zrobić wiele, na przykład symulowany celownik pilota zdalnego sterowania.

Unikaj granic. Ramki mogą wydawać się dobrym wyborem estetycznym do oprawienia treści karty – i teoretycznie tak jest – ale rozpowszechnienie błędów związanych z wycinaniem oznacza, że ​​ramki wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Perfekcyjne wycięcie każdej pojedynczej karty w zamówieniu zbiorczym to w zasadzie fantazja, dlatego najlepiej projektować z obszarami spadu i bezpieczeństwa. W przypadku obramowań drobne błędy w cięciu są wyolbrzymione i niszczą cały projekt.

Oszczędzaj na kolorach. Jeśli pracujesz nad budżetem, nie oszczędzaj na materiałach ani ilości. Możesz zmniejszyć część kosztów, używając tylko jednego lub dwóch kolorów. Im więcej kolorów dodasz, tym bardziej wzrośnie cena, a sprytny projektant będzie wiedział, jak sprawić, by jeden lub dwa kolory wyglądały równie dobrze.

Podsumowanie

Twoja karta to coś więcej niż tylko informacje kontaktowe – to reprezentacja Ciebie i Twojej marki. Niektórym ludziom codziennie wręcza się wizytówki, więc potrzebujesz swojej, aby zarówno wyróżniać się, jak i przedstawić w korzystnym świetle. Nie idź na skróty z projektowaniem swojej wizytówki. Poświęć dużo czasu na opracowanie idealnego projektu, lub wybierz wykwalifikowanego projektanta, który urzeczywistni Twoją wizję.

5/5 - (51 votes)