Jak zaprojektować ulotkę? 15 wskazówek wraz z przykładami

Potężna ulotka może edukować czytelników, przekazywać informacje oraz skłaniać konsumentów do działania. Jak zaprojektować ulotkę? To ważne pytanie, ponieważ od niego zależy czy stworzysz najlepszy projekt dla Twojej marki. Poznaj 15 praktycznych wskazówek, jak stworzyć najlepszy projekt ulotki reklamowej dla Twojego produktu lub oferty

Jak zaprojektować ulotkę? 15 wskazówek wraz z przykładami

Bardzo skuteczna ulotka reklamowa wyraźnie i zwięźle opisuje, czym jest Twoja firma i co możesz zrobić dla swoich klientów. Z drugiej strony, źle zaprojektowana ulotka odgania potencjalnych nabywców do przyjaznych ramion konkurencji.

Ulotka reklamowa to rodzaj broszury powszechnie widywanej na półkach lub stojakach, zawierającej różnorodne informacje o firmie, wydarzeniu, kampanii, produkcie lub usłudze. Zazwyczaj jest to pojedynczy arkusz, który jest składany podwójnie lub potrójnie. Niektóre ulotki są składane w C, podczas gdy inne są składane w Z.

Jak zaprojektować ulotkę? – FAQ

Jak zaprojektować ulotkę do druku?

Przy projektowaniu ulotki kieruj się powiedzeniem „im mniej tym więcej”, pamiętaj żeby za duża ilość informacji zniechęciła odbiorcę do jej przeczytania. Do projektowania kotki używaj profesjonalnych programów graficznych. Przygotuj ulotkę do druku zgodnie z wymogami drukarni lub urządzenia na którym drukujesz. Przeważnie jest to spad o wielkości 2mm, 300 dpi i kanał zadruku CMYK.

Jak zaprojektować ulotkę?

Projektuj zgodnie ze sztuką projektowania, starannie dobieraj czcionki. Odpowiednio wybierz zdjęcia, infografiki czy ilustrację. Zastosuj dominantę, dzięki której zawartość będzie równomiernie rozłożona a ulotka nie będzie sprawiała wrażenia pustej czy przepełnionej.

Jak zaprojektować ulotkę informacyjną?

Ulotka informacyjna musi zawierać wyłącznie niezbędne informację i zawartości graficzne. Dopilnuj aby mniej istotne informacje nie znajdowały się w kluczowych miejscach. Wyróżniaj treści, które są najważniejsze.

Jak zaprojektować ulotkę z programem?

Ulotka zawierająca program danego wydarzenia powinna być mała, ale spokojnie – mała po złożeniu! W takich projektach stosuje się najczęściej rozkładaną ulotkę lub składaną. Pamiętaj, że uczestnik wydarzenia otrzymuje różne gadżety i nie ma miejsca na kolejne ulotki. Dobrym sposobem na zaprojektowanie ulotki z programem jest zastosowanie większego formatu z zamysłem złożenia jej. Pamiętaj aby wszelkie informację dotyczące wydarzeń były ułożone chronologicznie i intuicyjnie. W takich projektach często używa się tak zwanej „osi czasu” lub też „rozkładu jazdy”.

Jak zaprojektować ulotkę reklamową?

Ulotka reklamowa czy też ulotka produktowa to informacja zawierająca treści i grafiki konkretnego produktu czy usługi. Dane firmy są istotne jednaj istotniejszy jest produkt czy usługa. Warto też dodać atuty i zalety świadczonych usług czy produktów. Warto wspomnieć o swoim doświadczeniu w danej branży oraz uwieńczyć treść atrakcyjnymi zdjęciami realizacji.

Wskazówki, jak zaprojektować świetną ulotkę

Dobry projekt ulotki musi przekazać dobre informacje o firmie, zwiększając przy tym grupę docelową. Przekonać konsumentów do podjęcia działań. Dla wielu grafików komputerowych stworzenie wysokiej jakości ulotki reklamowej jest wyzwaniem.

Poniżej znajduje się 15 wskazówek, w jaki sposób można stworzyć najlepszy projekt ulotki informacyjnej dla Twojej marki:

1. Poznaj swój cel jak własną kieszeń

Aby Twój projekt był skuteczny, ważne jest, abyś zrozumiał, do czego służy. Cel ulotki wskaże Ci właściwy kierunek. Czy to na koncert? Konkurs? Narzędzie reklamowe? Wydarzenie?

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat celu ulotki, aby móc właściwie dobrać do niej projekt. Należy zauważyć, że jest to projekt komunikacji z potencjalnym klientem. Wszystko, co umieścisz w ulotce, to bezpośrednia komunikacja z odbiorcami.

2. Poznaj swoich klientów

Ponieważ ulotka jest narzędziem komunikacji, ważne jest, abyś znał swój rynek docelowy. W ten sposób będziesz mógł uchwycić ich zainteresowania. Na przykład, jeśli kierujesz reklamy do smakoszy, wybierz projekt, który ma coś wspólnego z gotowaniem lub przysmakami gastronomicznymi. Im dokładniej zidentyfikujesz w ulotce potrzeby i pragnienia swojego rynku docelowego, tym będzie ona skuteczniejsza.

Teraz, jeśli nie jesteś świadomy tego rodzaju informacji, poświęć trochę czasu na rozmowę ze swoim zleceniodawcom, a nawet z klientami. Skorzystaj z ich odpowiedzi, aby opracować najlepszy projekt pod kątem tego, co oferujesz i czego potrzebują.

3. Bądź kreatywny, bądź wyjątkowy

Kreatywność jest ważna, aby odróżnić Cię od konkurencji. W dzisiejszych czasach, kiedy poziom kreatywności projektantów jest oszałamiający, wyjątkowość jest najważniejsza.

Dąż do projektu, który jest oryginalny i niepowtarzalny. Nie bez znaczenia jest też rozpoznawalność jego wyjątkowości. Pomyśl o projekcie, który nadal może się wyróżniać, nawet gdy jest mieszany z innymi ulotkami na stojaku. Zalecane jest wzmacnianie tożsamości marki poprzez kreatywność.

4. Przećwicz ograniczenia dotyczące czcionek

Kiedy zaczynasz projektować projekt, łatwo jest przesadzić z czcionką lub czcionkami, których chcesz użyć. Chociaż oglądanie ulotki w wielu czcionkach może być zabawne, może również zniechęcać innych, zwłaszcza potencjalnych klientów.

Okaż powściągliwość przy wyborze używanej czcionki lub czcionek. Jeśli Twoja firma ma już czcionkę podpisu, przejdź od tego miejsca. Możesz użyć tej czcionki w całej ulotce lub dodać jeszcze jedną lub dwie, aby ją urozmaicić.

5. Idź prosto do celu

Unikaj pokusy spisywania wszystkich osiągnięć i sukcesów Twojej firmy. Unikaj umieszczania wszystkich informacji o swoim produkcie lub usłudze. Zbyt wiele informacji zdezorientuje czytelników i osłabi główny punkt ulotki.
Zamiast tego skup się na tym, co przyciągnie uwagę rynku. Zwięźle określ zainteresowanie, aby czytelnicy mogli łatwo zrozumieć, co im komunikujesz.

6. Unikaj wielkich słów

Im bardziej złożone są słowa, których używasz, tym mniejszą otrzymasz wiarygodność. Nie musisz imponować publiczności rozmytymi słowami. W rzeczywistości im częściej ich używasz, tym trudniej jest ci przekazać swój główny punkt widzenia. W przypadku ulotek informacyjnych najlepszym sposobem jest prosty polski.

7. Projektuj dla swoich czytelników

Jedną z pięt achillesowych wielu grafików jest ich walka o nadanie priorytetu projektowi dla swoich odbiorców i zajęcie tego, czego chcą na tyle ulotki lub jej środku.

Jako projektant musisz postawić się na rynku docelowym marki. Jeśli odbiorcy pozytywnie zareagują na kolor czerwony, nawet jeśli nie znosisz odcienia, uwzględnij go w projekcie. Pomyśl o tym w ten sposób: służysz ku przyjemności swoich czytelników.

8. Połóż nacisk na nagłówek

Nagłówek ulotki reklamowej powinien natychmiast poinformować czytelników, o czym ona jest. Na przykład, jeśli jest to reklama, nagłówek powinien informować o oferowanym produkcie lub usłudze oraz o tym, co może zrobić dla użytkownika.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli firm w odniesieniu do nagłówków jest zasypywanie ich informacjami o firmie. Chociaż podstawowe informacje o firmie są potrzebne, nie należy ich umieszczać w nagłówku broszury.

9. Dodaj wezwanie do działania

Jakkolwiek dobrze zaprojektowana jest Twoja broszura, jeśli nie zawiera wezwania do działania, nie spełni swojego prawdziwego celu. Nigdy nie zakładaj, że Twoi odbiorcy kupią Twój produkt lub pójdą na Twoje wydarzenie tylko dlatego, że poruszy ich Twoja piękna broszura. To nie działa w ten sposób.

Nawet jeśli masz przyciągającą wzrok broszurę, nadal konieczne jest zapewnienie motywacji czytelnikom do skontaktowania się z Tobą lub spróbowania tego, co oferujesz.

10. Wybierz odpowiednie kolory

Jest to jedno z wyzwań związanych z projektem świetnej ulotki. Ludzie inaczej reagują na kolory. Niektórzy nienawidzą określonego koloru, gdy tylko zobaczą, podczas gdy inni wybiorą ją ze względu na jej kolory.
Podobnie jak z czcionkami, jeśli firma ma kolory swojego szyldu, użyj ich. A następnie rozgałęziaj się na różne odcienie i tony, używając kolorów znaku towarowego.

11. Używaj papieru wysokiej jakości

Jeśli chodzi o marketing, cienki papier do ulotek jest odpowiednikiem słabego uścisku dłoni. Aby zrobić dobre wrażenie i wzbudzić zaufanie, pamiętaj, jakiego papieru używasz. Wybierz wysokiej jakości papier, aby się wyróżniać. Może być droższy niż zwykłe, cienkie, ale pokaże, że dbasz o swoją markę i włożyłeś wysiłek dla swoich czytelników.

12. Dodaj odpowiednie obrazy

Ulotka bez zdjęć to nudna broszura. Ludzie są wzrokowcami. Mamy tendencję do większego przyciągania, jeśli patrzymy na coś pięknego, intrygującego lub zabawnego. A wiadomości tekstowe rzadko oferują taką atrakcję. Ale obrazy tak.

Aby projekt ulotki był bardziej przyjazny dla czytelnika, wybierz odpowiednie zdjęcia związane z głównym jej tematem. Unikaj również używania ogólnych obrazów. Jeśli musisz zainwestować w płatne obrazy, zrób to. Jeśli masz budżet na sesję zdjęciową do broszury, to znacznie lepiej.

13. Ułatw czytelnikom odpowiedź

Upewnij się, że nazwa, strona internetowa, dane kontaktowe i adres e-mail Twojej firmy są widoczne na ulotce. Jeśli Twoja marka ma konta w mediach społecznościowych, dodaj je również. Sprytnym pomysłem jest również umieszczenie kodu QR dla wygody czytelników.

14. Daj opcję

Jeśli masz swobodę tworzenia różnych projektów dla jednego projektu, napnij mięśnie projektowe. Nie wszystkie broszury muszą wyglądać tak samo. Dzisiejsze wymagania rynku zmieniają się i jedną rzeczą, którą możesz zrobić za pomocą tego tradycyjnego narzędzia reklamowego, jest posiadanie więcej niż jednego projektu ulotki z tymi samymi informacjami. Dzięki temu widzowie będą mogli wybrać, który z nich najbardziej im się spodoba.

15. Spraw, aby ulotka była warta zachowania

Celuj w projekt, który może być trwały. Oznacza to używanie papieru wysokiej jakości, dobór odpowiednich czcionek i kolorów oraz dodawanie wartościowych treści. W projekcie powinno być coś, co może podnieść jego wartość i sprawi, że warto go zachować.

5/5 - (57 votes)